ЕДУАРД НАПРАВНІК Eduard Nápravník (24 серпня 1839 – 23 листопада 1916)
Направнік народився в сім'ї небагатого чеського вчителя. Рано виявивши музичні здібності, він почав навчатися грі на фортепіано, органі і та вивчати теорію. У 1850-му він вступає до реального училища в Празі, проте через смерть батька у 1854 році йому довелося почати заробляти на життя, граючи на органі в церкві. Направнік вдосконалює свою виконавську майстерність в органній школі під керівництвом професора Блажек і у фортепіанній – у Майделя. Після закінчення навчання він отримав запрошення на посаду викладача в тій же школі. Отримавши таким чином стабільний заробіток, Направнік почав вивчати оркестровку і диригування під керівництвом директора Празької консерваторії Яна Бедржіха Кіттля. До цього ж часу відносяться його перші композиторські досліди.
У 1861 році, отримавши від російського мецената князя Юсупова пропозицію капельмейстера його домашнього оркестру, Направнік відправився до Росії. У 1863 році він був запрошений помічником капельмейстера і органістом Маріїнського театру, в 1867 отримав місце другого капельмейстера, у 1869 – першого (головного диригента) і обіймав цю посаду до самої смерті.
З 1869 по 1881 рік крім керування оркестром театру Направнік диригував симфонічними зборами Російського музичного товариства, також часто стаючи першим виконавцем нових творів. Він активно займався композиторською діяльністю, однією з найвідоміших його робіт стала опера «Дубровський», поставлена в 1896 році.
За час роботи в Маріїнському театрі Направнік продиригував близько трьох тисяч оперних вистав, у тому числі прем'єри опер «Борис Годунов» Мусоргського, «Орлеанська діва», «Мазепа», «Пікова дама» Чайковського, «Травнева ніч», «Снігуронька», «Ніч перед Різдвом» Римського-Корсакова і багатьох інших.
Опери * «Нижньогородці» (1868) * «Гарольд» (1886) * «Дубровський» (1896) * «Франческа да Ріміні» (1902)
Оркестрові та концертні твори * Чотири симфонії; * Сюїта для оркестру; * Урочиста увертюра; * Балади для голосу з оркестром; * Народні танці для оркестру; * Симфонічний концерт для фортепіано з оркестром a-moll, op.27; * Фантазія на російські теми для фортепіано з оркестром; * Фантазія і сюїта для скрипки з оркестром; * Музика до поеми «Дон Жуан» О. Толстого.
Камерні твори * Три струнних квартети (1873-1878); * Струнний квінтет (1897); * Два фортепіанних тріо; * Фортепіанний квартет.
Численні твори для фортепіано
|